BREXIT’in Avrupa Birliği Marka ve Tasarımları Üzerindeki Etkisi

Hatırlanacağı üzere, 01.02.2020 tarihinde BREXIT kapsamında İngiltere’nin Avrupa Birliğinden çıkış süreci tamamlanmıştı. Ancak bu çıkış işleminin, Avrupa Birliği Markaları (EUTM) ve Avrupa Birliği Tasarımları (RCD) üzerinden nasıl bir etkiye sahip olacağı karara bağlanmamıştı.

Son alınan karar ile birlikte Avrupa Birliği Markaları (EUTM) ve Avrupa Birliği Tasarımları (RCD) için “geçiş dönemi” yol haritası belirlenmiştir.

Buna göre;

Tescilli Marka ve Tasarımlar

  • 31.12.2020 tarihinden itibaren Avrupa Birliği kapsamında tescilli tüm Marka ve Tasarımlar İngiltere Resmi Kurum kayıtlarına kopyalanacaktır. Bu kopyalamanın ardından tescil numaralarının, direkt EU kapsamındaki Marka ve Tasarım tescil numaralarının önüne “9”, Madrid ve Lahey kapsamındaki Marka ve Tasarım tescil numaralarının önüne “8” koyularak oluşturulması planlanmaktadır.
  • İngiltere resmi kurumu tarafından kopyalanan Marka ve Tasarımla 01.01.2021 tarihinden itibaren İngiltere’de tescilli sayılacak ve yenileme, hak sahibi gibi işlemler ülkesel İngiltere tescili kapsamında işleme alınacaktır.
  • Söz konusu Marka ve Tasarım tescillerinin vekilleri 01.01.2024 tarihine kadar aynı kalabilecektir. Ancak bu tarih sonrasında ilgili dosyalara İngiliz menşeli vekil atanması gerekmektedir.

İşlemi devam eden Marka ve Tasarımlar

  • 01.01.2021 tarihinden itibaren EU kapsamında başvurulmuş ancak tescile bağlanmamış Marka ve Tasarımlar İngiltere’de tescilli sayılmayacaktır.
  • Ancak işlemi devam eden başvurular için 01.01.2021 – 30.09.2021 tarihleri arasında EU kapsamındaki rüçhan hakları saklı kalarak yeniden başvuru hakkı verilecektir.
  • Başvuru ücretleri ülkesel İngiltere başvurusu ile aynı olacak ve markalar yeniden incelemeye alınıp yayına çıkartılacaktır. Bu süreçte markanın EU kapsamındaki aşaması dikkate alınmayacaktır.

Yenileme Sürecindeki EU tescilleri

  • Yenileme son tarihi 01.01.2021 den önce olan Marka ve Tasarım tescilleri, bu tarih sonrasında cezalı yenileme yapsalar dahi yenilenmiş olarak kayda alınacak ve İngiltere Resmi Kurumu nezdinde başka bir işlem yapılması gerekmeyecek
  • Yenileme son tarihi 01.01.2021 den sonra olan Marka ve Tasarım tescilleri, EU kapsamında yenilenmiş olsa dahi İngiltere Resmi Kurumu nezdinde de yenileme başvurusunun yapılması gerekecektir.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.